هفته 29 تا 40 بارداری

هفته 29تا 40 بارداری

موضوعات مرتبط: هفته 29 تا 40 بارداری | هفته 30 بارداری | هفته 34 بارداری | هفته 36 بارداری | تغذیه در هفته 29 بارداری | هفته 40 بارداری بدون درد | تغذیه در هفته ۲۹ بارداری | هفته 41 بارداری | زایمان در هفته 29 | هفته بیست و نهم ماه چندم بارداری | هفته 43 بارداری

سه ماهه‌ سوم بارداری که هفته 29 تا 40 بارداری است، تکامل نوزاد شما کامل می‌شود. این فاز گهگاهی سخت‌ترین فاز است زیرا در این مرحله بدن شما احساس فشار می‌کند. در انتهای سه ماهه سوم اغلب زنان مشتاقانه منتظر تولد نوزاد خود هستند.

هفته 30 بارداری

نوزاد شما تمام فضای رحم شما را گرفته است. زمانی که با او صحبت می‌کنید،  او صدای شما را می‌شناسد و ضربان قلب نوزاد شما افزایش می‌یابد. اکنون نوزاد شما 38 سانتی‌متر طول دارد. شما انقباضات رحمی براکستون هیکس که در این زمان با فواصل منظم رخ می‌دهند را حس نمی‌کنید، اما نوزاد شما در سه ماهه آخر کاملاً این انقباضات را می‌شناسد.

هفته 34 بارداری

نوزاد شما اکنون کاملاً شکل گرفته است. او کم کم وزن می‌گیرد و ورنیکس (ماده‌ی چسبانک سفیدرنگ) و موهای نازک شروع به ناپدید شدن می‌کنند و نوزاد اکنون 42 سانتی‌متر طول دارد. اکنون می‌توانید قسمت پایینی بدن نوزاد را از روی پاها یا زانوی جنین تشخیص دهید. در سه ماهه سوم لگد و حرکت نوزاد را بیشتر احساس خواهید کرد. این دوره است که سر نوزاد رو به پایین قرار می‌گیرد. و صورتش در طرف پشت شماست و جنین تا زمان تولد این وضعیت را حفظ می‌کند. همچنین شما احساس فشار بیشتری در مثانه و استخوان رحم می‌کنید. مایعی از میان کلیه‌های شما عبور می‌کند و این به مایع آمنیوتیک کمک می کند. فرآیندهای ذهنی نوزاد شما افزایش می‌یابد. در سه ماهه آخر نوزاد شما نور و روشنایی را تشخیص دهد و وقتی نور خورشید روی شکم شما بتابد کاملاً قرمز می‌شود.

هفته 36 بارداری

از هفته 36 به بعد تا زمان تولد نوزاد معمولاً هرهفته برای ویزیت نزد ماما یا پزشک خود خواهید رفت (البته برخی بیمارستان‌ها از شما می‌خواهند که در هفته‌های 37، 39 و 40 ویزیت شوید). اگر اولین بارداری شما است، سر نوزادی احتمالاً به سمت لگن شما فرود می آید. این حالت «درگیر شدن» گفته می‌شود که به وسیله‌ی ماما ارزیابی می‌شود. در زایمان‌های بعدی، سر نوزاد معمولاً تا هفته 40 درگیر نمی‌شود. در این هفته تنفس شما راحت‌تر خواهد شد اما با این حال بیشتر به دستشویی می‌روید و خواب شما مختل می‌شود. در این زمان نوزاد شما حداکثر رشد را دارد و وزن نوزاد شما روزانه تا 28 گرم افزایش می‌یابد. پس از این که نوزاد درگیر شد، حرکات بدن جنین که بزرگتر شده است، بیشتر محدود می شود، اما شما حرکات را احساس می‌کنید ـ حداقل 10 حرکت در مدت 12 ساعت.

حرکات نوزاد شما اکنون متفاوت به نظر می‌رسد. به جای اینکه کل بدن نوزاد حرکت کند، بیشتر ضربه‌های پا و زانوی نوزاد را در سه ماهه آخر حس می‌کنید. اگر دیدید که حرکات کم شده فوراً با پزشک یا مامای خود مشورت کنید. نوزاد شما به وزن‌گیری ادامه می‌دهد و اگرچه هیچ هوایی در شش‌ها وجود ندارد، او حرکات تنفسی کم عمق دارد تا برای زندگی در خارج از رحم آماده شود. در این شرایط، مایع آمنیوتیک وارد نای نوزاد شما می‌شود که باعث سکسکه او می‌شود. روده‌های نوزاد شما از مکونیوم (ماده سبز آرک که اولین دفع مدفوع نوزاد را تشکیل می دهد) سیاه مایل به سبز پر شده و اولین حرکت روده بعد از تولد رخ می‌دهد. درهفته 40 کودک شما برای تولد آماده است.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید