مشکلات زایمان

مشکلات زایمان

موضوعات مرتبط: فشار جنین | پرخش نوزاد | پای نوزاد رو به پایین | خوردن مکونیوم | بند ناف دور گردن | بند ناف دور گردن جنین | چرخش جنین در شکم مادر| ورزش برای چرخیدن جنین | زمان پایین آمدن سر جنین

اگرچه اغلب تولدها بدون مشکل انجام می‌شوند، مانند میلیون‌های تولدی که قبل از ما رخ داده است اما برخی زایمان‌ها با مشکلاتی همراه هستند. برخی از آن‌ها به صورت غیرمنتظره رخ می‌دهند.

مانند نوزدانی که در شکم مادر سر آن‌ها بالا و پاهایشان رو به پایین است. اگر مشکلی داشتید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. شما در امن‌ترین جای ممکن هستید و متخصصان در کنار شما هستند.

فشار جنین

فشار جنین به دلایلی رخ خواهد داد. بیماری مادرزادی، انقباض جفتی، گرفتگی بند ناف و عفونت جنین یا مادر ممکن است بر رگ‌های خونی فشار وارد کند که  مانع از رسیدن اکسیژن کافی به جنین خواهد شد. فشار جنین با ضربان قلب مرتبط می‌باشد و اگر ضربان قلب پایین باشد یا اگر ضربان قلب نوزاد پس از انقباض به حالت طبیعی بر نگشت، نوزاد تحت فشار خواهد بود.

تولد در حالتی که پای نوزاد رو به پایین است

اگر نوزاد شما پاهایش رو به پایین باشد، قائدتا قبل از زایمان آن از آن آگاه می شوید. این زمانی است که نوزاد شما در رحم سرش رو به بالا و قسمت پایینی بدن او رو به پایین است یا به پهلو قرار دارد. اکثر نوزادانی که در این وضعیت قرار دارند، سزارین می‌شوند. برخی می‌گویند چهار دست و پا شوید و باسن خود را بالا ببرید سپس خود را بر روی سینه خود قرار دهید این کار باعث چرخیدن نوزاد شما می‌شود. اما تا هفته 37 یا 38 برخی پزشکان با ایجاد فشار به شکم مادر نوزاد را به طور دستی می‌چرخانند. اگر با چندین بار تکرار مؤثر نبود و نوزاد سرجای خود برگشت، دکتر برای سزارین برنامه‌ریزی می‌کند.

افزایش تلاش برای زایمان

اگر فرآیند زایمان شما پیشرفت نکند، ماما یا متخصص زنان به شما دارویی می‌دهد که انقباضات شما را افزایش می دهد. ابتدا مامای شما با دقت الگوی انقباض را ارزیابی می‌کند و گردنه رحم شما را معاینه می‌کند تا ببیند چقدر باز شده است. ضربان قلب نوزاد شما در زمان انقباض با دقت بررسی می‌شود تا مطئن شوند که نوزاد انقباضات شدیدتر را تحمل می کند.

اگر همه چیز خوب باشد دارویی به نام اکسیدوکسین از طریق سرم به شما داده می‌شود که از مقدار کم شروع می شود و در صورت نیاز افزایش می‌یابد. در حین زایمان ضربان قلب نوزاد شما به طور پیوسته بررسی می‌شود.

خوردن مکونیوم (مدفوع سه روز اول تولد)

نوزادی که مکونیوم خود را که ماده سیاه و قیری در روده نوزاد است، استنشاق کند موجب مشکلاتی در تنفس نوزاد ایجاد می شود. این مسئله معمولاً در نوزادانی که با تأخیر به دنیا می‌آیند، رایج هستند. اگر مکونیوم در نوزاد شما دیده شود، در هنگام تولد مامای شما آن را از بینی و دهان نوزاد پاک خواهد کرد. اگر نوزاد آن را استنشاق کرده باشد، تحت مراقبت شدید قرار خواهد گرفت. به این شیوه مشکل اغلب نوزادان حل خواهد شد و تنها باید کمک‌های تنفسی دریافت کنند.

پیچیده شدن بند ناف دور گردن نوزاد

این مشکل در زایمان رایج است ولی در اغلب موارد نوزاد سالم به دنیا می‌آید. اگر شما انقباض دارید و ضربان قلب نوزاد به حالت طبیعی بازنگشت بندناف ممکن است بسیار محکم دور گردن او پیچیده باشد که به این معنا خواهد بود که نوزاد شما تحت فشار است. اگر شما نتوانید نوزاد را خارج کنید، استخراج کننده خلأ مورد نیاز خواهد بود و یا برای حفظ سلامت نوزاد عمل سزارین انجام می شود.

عمل سزارین

عمل سزارین یا از قبل برنامه‌ریزی شده است و اینکه به دلیل مشکلات زایمان در هنگام تولد اورژانسی می شود. در عمل سزارین پزشکان با ایجاد برش کوچک روی شکم و رحم نوزاد را به دنیا می‌آورند. عمل‌های اورژانسی معمولا به یکی از دلایل بالا انجام می‌شود اما سزارینی که از قبل برنامه ریزی شده باشد ممکن است به دلایل مختلف صورت پذیرد: برای مثال، اگر دوقلو و بیشتر باردار باشید، اگر قبلاً سزارین داشتید، اگر جفت گردن رحم را مسدود کرده باشد و یا اگر نوزاد بزرگ باشد که در همه این موارد برای سزارین برنامه‌ریزی می‌‌شود.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید