دیابت بارداری

دیابت بارداری

موضوعات مرتبط: دیابت بارداری | درمان دیابت بارداری | عوارض دیابت بارداری | علائم دیابت بارداری چیست | برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم | دیابت بارداری و رژیم غذایی | پیشگیری از دیابت بارداری | درمان دیابت بارداری در طب سنتی | تشخیص دیابت بارداری

دلیل ایجاد دیابت بارداری

دیابت بارداری در طول بارداری ایجاد می‌شود زیرا بدن مادر انسولین کافی تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که به بدن کمک می‌کند تا قند را تجزیه کند و از آن برای انرژی استفاده کند؛ اگر بدن انسولین کافی تولید نکند مقدار قند خون افزایش می‌یابد.

این که برخی از هورمونها شروع به اختلال در برابر عملکرد عادی انسولین می کنند، در دوران بارداری پیشرفت می کند. سطح بالای قند خون در بدن مادر که از طریق جفت به نوزاد در حال رشد منتقل می‌شود، برسلامت نوزاد اثر خواهد گذاشت.

احتمال دیابت بارداری

دیابت بارداری در نیمه دوم بارداری در هفته 22-24 رخ می دهد. زنان بارداری که بیش از 35 سال سن دارند احتمال ابتلا به دیابت بارداری در آن‌ها بیشتر است. افرادی که در خانواده خود سابقه دیابت نوع 2 یا چاقی دارند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری قراردارند. اگر شما قبلاً نوزادی با بیش از 9 کیلوگرم را به دنیا آورده باشید احتمال ابتلا به دیابت بارداری در شما زیاد است.

تشخیص دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری دشوار است زیرا نشانه‌های اصلی آن خستگی و تکرر ادرار است. زنان باردار در هر صورت معمولاً این نشانه‌ها را به گونه‌ای تجربه می‌کنند. قند خون بالا معمولاً از طریق گرفتن نمونه خون و آزمایش تحمل گلوکز شناسایی میشود.

اگرچه اغلب زنانی که دیابت بارداری آن‌ها تشخیص داده شد نوزادان کاملاً سالمی دارند اما احتمال ابتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع دو و همچنین چاقی این نوزادان در بزرگسالی وجود دارد. دیابت‌های بارداری در صورتی که در طول بارداری تشخصیص داده نشود، مشکل‌ساز خواهندشد.

درمان دیابت بارداری

تغییر رژیم غذایی و ورزش برای کنترل سطح قند خون شما کافی خواهد بود. به ندرت نیز از دارو برای کنترل سطح قند خون استفاده می شود. پس از زایمان اغلب دیابت بارداری از بین می رود اما 30 درصد زنان نیز تا 5 سال پس از زایمان همچنان دیابت نوع 2 خواهند داشت. تحقیقات نشان داده‌اند که زنانی که اضافه وزن یا چاقی درند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در آن‌ها بیشتر است.

سعی کنید سبک زندگی فعال و وزن سلامت خود را حفظ کنید و سالم غذا بخورید.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید