تست بارداری

انجام تست بارداری فقط ریختن ادرار روی نوار تست نیست. زمانی که تست بارداری انجام می‌دهید آماده باشید که درونتان پر از احساس شود. دو یا سه دقیقه‌ای که منتظر نتیجه خواهید بود یکی از پراسترس و خاطرانگیزترین لحظات زندگی شما است.

تجارب سه ماه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری یک تجربه کامل است. در این خصوص در یک مورد مطمئن هستیم: بارداری‌ها هیچکدام شبیه هم نیستند و هر یک از موارد زیر در هر زمانی از روز و همچنین در هر مرحله از بارداری ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. در سه ماهه دوم اغلب زنان باردار در تب و تاب بارداری قرار دارند و برای نقش جدید خود به عنوان یک مادر آماده می‌شوند.

مشکلات زایمان

اگرچه اغلب تولدها بدون مشکل انجام می‌شوند، مانند میلیون‌های تولدی که قبل از ما رخ داده است اما برخی زایمان‌ها با مشکلاتی همراه هستند. برخی از آن‌ها به صورت غیرمنتظره رخ می‌دهند.

تکامل هفتگی جنین در سه ماهه اول بارداری

بارداری به سه دوره سه ماه تقسیم می‌شود. تا هفته 12 را سه ماهه اول باردرای می‌گویند و مرحله‌ی مهمی در تکامل کودک شما است. در این زمان همه‌ی ارگان‌های مهم شکل می‌گیرند. سه ماهه اول همچنین دوره‌ای است که نوزاد شما بسیار آسیب‌پذیر است، به همین دلیل حفظ سلامتی اهمیت ویژه‌ای دارد، خوب غذا بخورید و از مصرف الکل یا داروها اجتناب کنید.

مواد غذایی و ورزش در بارداری

موادغذایی و ورزش در تمام مراحل زندگی و به ویژه در زمان بارداری از اهیمت ویژه‌ای برخودار است. نوزاد، موادغذایی مورد نیاز خود را از مادر می‌گیرد و رژیم غذایی مادر بر سلامت مادام‌العمر نوزاد اثر خواهد گذاشت. بسیار مهم است که رژیم غذایی متعادل و سالمی را انتخاب کنیم که هم به نفع شما و هم به نفع نوزاد شما است.

دلایل نازایی

یکی بارزترین و رایج‌ترین نشانه‌ی نازایی، ناتوانی فرد در باردار شدن است. خانم‌هایی که سیکل قاعدگی غیرطبیعی دارند مثلاً قاعدگی بسیار طولانی (بیش از 35 روز) یا بسیار کوتاه (کمتر از 21 روز) هم ممکن است مشکلات نازایی داشته باشد.

استفراغ شدید بارداری

استفراغ شدید بارداری چیست و در طول بارداری چه تأثیری بر بدن شما خواهد داشت.

حدود 70 تا 80 درصد زنان در زمان بارداری از حالت تهوع صبحگاهی رنج میبرند، برای برخی، حالت تهوع صبحگاهی فقط صبح‌ها نیست، بلکه در کل روز ادامه داد. برخی هم در کل زمان بارداری حس خوبی ندارند.

روش های زایمان

گزینه‌های زیادی برای زایمان و تولد نوزاد وجود دارد، مانند استفاده از هیپنوتیزم، تولد خانگی یا تولد در آب. اما باید با مشورت پزشک عمومی یا ماما خود همه‌‌ی گزینه‌ها را به دقت بررسی کنید. اگر تصمیم‌گرفتید که از روش جایگزین استفاده کنید، مطمئن شوید که روشی را انتخاب کنید که برای شما راحت است و به آن اعتماد دارید.

اثر خواب بر بارداری

خواب شبانه برای خانمی که  قصد باردار شدن دارد بیشتر از آن چه که فکرش را بکنیم مهم است. تحقیقات نشان می‌دهند که هر چه خواب شبانه بیشتر باشد، شانس باردار شدن شما هم افزایش می‌یابد. علت آن در قسمت زیر آمده است

سه ماهه دوم بارداری

هفته های سه ماهه دوم بارداری (از هفته 13 تا 27) لذت‌بخش‌ترین مرحله است. در طول هفته‌های پایانی این دوره نخستین حرکت نوزاد خود را حس می‌کنید که یکی از هیجان‌انگیزترین لحظات بارداری شما است.

سن چه تأثیری بر باروری دارد؟

سال‌ها پیش، سن بچه‌دار شدن اوایل بیست سالگی بود. به مرور زمان، دنیای پیرامون ما تغییر کرد. بسیاری از مسائل مانند سبک زندگی و جامعه بر این موضوع اثر گذاشت. سن باروری هم بالاتر رفت.. امروزه زنان در سن 40 سالگی هم بچه دار می‌شوند.

سه ماهه دوم از نظر جسمانی برای شما بسیار راحت‌تر است. در سه ماهه دوم سطوح انرژی برمی‌گردد، حالت تهوع کاهش می‌یابد و شکمتان جلو می آید.

زایمان breech

وضعیت breech به این معنا است که نوزاد در رحم برعکس است یعنی پاهای نوزاد به سمت واژن و سر نوزاد به سمت بالا و قفسه سینه شما است. این مسئله در طول دوره بارداری شما مشکل‌ساز نیست ـ در اغلب موارد نوزاد شما  به راحتی در رحم حرکت خواهد کرد. اما در ماه هشتم، کمی سخت‌تر می‌شود. در این زمان نوزاد شما معمولاً در وضعیت vertex قرار می‌گیرد ـ که در آن سر جنین به سمت دهانه رحم قرار می گیرد و وضعیت مناسب برای زایمان است. در حدود 4 درصد نوزادان تا تاریخ زایمان در ضعیت breech باقی می مانند.

خوشبختانه امروزه اکثر خانم‌ها برای زایمان برنامه‌ریزی می‌کنند. چه کارهایی باید در برنامه زایمان قرار بگیرد و چه کارهایی ضرروی است؟ در ادامه چند توصیه در خصوص برنامه ریزی زایمان ارائه می گردد.

اثر چاقی در زایمان زودرس

در تحقیقی که بیش از 38000 زن را بیش از 4 سال از سال 2009 تا 2013 مورد بررسی قرار داد، مشخص شد که زنان چاق بیشتر در معرض زایمان پیش از موعد قرار دارند. 

در سه ماه سوم بارداری چه اتفاقی می‌افتد

در این مرحله به انتهای مسیر بارداری می‌رسید و حس هیجان و ترس خواهید داشت. وقتی بارداری شما به این مرحله می‌رسد تاحدی احساس ناراحتی می‌کنید. اگر خواب شبانه سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود، فکرش را بکنید که با آماده‌ شدن برای نوزاد جدید، به زودی و در چند سال آینده، خبری از خواب کامل شبانه نخواهد بود!

هشت روش خواب راحت در زمان بارداری

در ادامه نکاتی در مورد خواب راحت در بارداری بیان شده است. بدیهی است که خواب راحت در بارداری بسیار مهم است.

هفته 29تا 40 بارداری

سه ماهه‌ سوم بارداری که هفته 29 تا 40 بارداری است، تکامل نوزاد شما کامل می‌شود. این فاز گهگاهی سخت‌ترین فاز است زیرا در این مرحله بدن شما احساس فشار می‌کند. در انتهای سه ماهه سوم اغلب زنان مشتاقانه منتظر تولد نوزاد خود هستند.

دستبند بارداری

دستبند ردیابی بارداری روش جدید و مورد تایید جامعه پزشکی است که با هدف بهبود بارداری و شانس باردار شدن، بدن شما را ردیابی می‌کند.

این دستبند را شبانه در مچ دستان خود قرار می دهید. حسگرهای آن، داده های‌ مربوط به الگوهای فیزیولوژیکی و مرتبط با بارداری را گردآوری می‌کنند. این الگوها وارد الگوریتمی شده تا بهترین زمان بارداری، سطح استرس، کیفیت خواب و غیره را در بدن شما شناسایی کنند.

آماده سازی ساک بیمارستان برای زایمان

حتی اگر همیشه لحظه آخر وسایل خود را جمع می‌کنید، در سه ماهه دوم باید ساک بیمارستانی خود را ببندید. معلوم نیست که دقیقاً چه زمانی به آن نیاز پیدا می‌کنید. ساک شما باید نهایت در هفته 36 یا در صورت امکان حتی زودتر بسته شود. اگر دوقلو یا سه قلو دارید باید این کار را در هفته 30 انجام دهید

10 حقیقت در مورد نوزادی که متولد نشده

نوزاد تازه متولد شده در ابتدا به اندازه حبه قند است اما نحوه تکامل او در آن 40 هفته کوتاه (مسلماً برای شما طولانی‌ترخواهد بود) شگفت‌انگیز است. ما 10 حقیقت جالب را کنار هم قرار دادیم تا به شما بگوییم داخل رحم شما چه اتفاقات جالبی می‌افتد.

10 کالای ضروری که قبل از تولد نوزاد باید تهیه کنید

لگدهای کوچک نوزاد شما همیشه به یادتان می‌اندازد که به زودی نوزادی به خانواده شما اضافه می‌شود! اما نیازی نیست که سرمایه‌ی خود را خرج خرت و پرت نوزاد کنید ـ نکاتی در مورد خرج و خریدهای ضروری قبل از تولد نوزاد وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بودجه شما کفاف هزینه‌ها را بدهد.

آزمایش غربالگری نوزادان

پس از این که نوزاد شما به دنیا می آید، آزمایش غربالگری روی او انجام خواهد شد که سلامت نوزاد را مورد آزمایش قرار میدهد. در این ازمایش نمونه خون از پاشنه پا نوزاد گرفته می شود. در ادامه توضیح داده خواهد شد که آزمایش غربالگری چه آزمایشی است و چرا انجام می‌شود. 

چند قلویی

چندقلویی به ندرت اتفاق می‌افتد، اما وجود دارد! تقسیم شدن یک تخمک بارور شده، دوقلوهای همسان را پدید می‌آورد. دوقلوهای همسان جفت مشترک دارند اما کیسه آب مجزا دارند. زمانی که دوقلوهای همسان نتوانند از هم جدا شوند، دوقلوهای به هم چسبیده نامیده می شوند.

حمام کردن نوزاد

برخی زنان منتظرند که نوزاد خود را به خانه ببرند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند بیشتر بیمارستان بمانند تا مطمئن شوند که در این مدت کوتاه هر چیز لازم و ضروری را یاد گرفتند. اگر پیرامون شما افرادی هستند که میخواهند کمکتان کنند از کمک آن‌ها استفده کنید بدین شیوه می توانید زمان بیشتری با فرزند خود سپری کنید و  زمان‌هایی که خواب است به کار عقب افتاده خود برسید.

افزایش وزن بارداری

نظرات و اطلاعات متضاد بسیاری در مورد میزان افزایش وزن مجاز در طول بارداری وجود دارد. راشل مورای توضیح می‌دهد که چرا زنان به جای این که همیشه روی ترازو بایستند، باید بر سبک زندگی سالم تمرکز کنند.

در ملاقات با نوزاد تازه متولد 6 مورد زیر را رعایت کنید

زمانی که دوستان، اقوام و خانواده به ملاقات ما و نوزاد ما می‌آیند،  می‌خواهیم عقل سلیم بر عواطف و تفکر غیرمنطقی ما غلبه کند. اشتباه نکنید ـ ما عاشق ملاقات‌کننده‌ها هستیم و می‌خواهیم به دنیا فخرفروشی کنیم! اما زمانی که این ملاقات‌ها با تماس با دستان، صورت و لب عزیزدردانه ما همراه باشد، بسیار حساس می‌شویم. این مقاله را به همین دلیل ارائه کردیم. در ادامه قوانین ملاقات با نوزاد تازه متولد شده آمده است.

بارداری با ریسک بالا

اغلب بارداری‌ها آسان هستند؛ با این وجود تعداد کمی از خانم‌ها، بارداری با ریسک بالا را تجربه می‌کنند. ELEANOR FITZSIMONS در مورد بارداری سخت توصیه‌هایی کرده است.

برای از شیر گرفتن بچه‌ها باید بدانیم

از شیر گرفتن کودک زمانی است که به جای شیر خشک یا شیر سینه به کودک غذاهای جامد می‌دهیم. غذای جامد غذایی است که خود شما می‌خورید، اما له و پوره شده تا مناسب بدن کودک شما باشد.

بارداری با ریسک بالا

دیابت بارداری در طول بارداری ایجاد می‌شود زیرا بدن مادر انسولین کافی تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که به بدن کمک می‌کند تا قند را تجزیه کند و از آن برای انرژی استفاده کند؛ اگر بدن انسولین کافی تولید نکند مقدار قند خون افزایش می‌یابد.

مکمل‌های مورد نیاز در دوران بارداری و پس از آن

مکمل‌های بارداری ـ چه مکمل‌هایی باید مصرف کنم، چه موقع باید مصرف کنم و چرا؟

پره اکلامپسی

پره‌اکلامپسی به شرایطی گفته می‌شود که که تنها در دوران بارداری رخ می‌دهد و فرد فشار خون بالا دارد. این وضعیت پس از هفته بیستم بارداری رخ خواهد داد اما معمولا در هفته های پایانی بارداری رایج‌تر است.

تخمک گذاری و بارداری خانم ها

برای باردار شدن خانم‌ها، تخمک‌گذاری باید انجام شود. تخمک‌گذاری بخشی از سیکل قاعدگی است که در آن تخمک آزاد می‌شود و به سمت پایین لوله‌ی رحمی حرکت می‌کند که در آنجا به وسیله‌ی اسپرم مرد بارور می‌شود.

سقط جنین

طبق آمار انجمن سقط جنین ایرلند تقریباً از هر 5 زن باردار یک نفر دچار سقط جنین می‌شود. سقط جنین از دست دادن خود به خودی نوزاد نامیده می‌شود و معمولا در مراحل اولیه‌ی بارداری و قبل از هفته 24 رخ می‌دهد، زیرا نوزاد از هفته 24 به بعد به اندازه کافی بالغ خواهد بود و می‌تواند خارج از رحم به زندگی خود ادامه دهد.

علائم بارداری

اگر می‌خواهید بدانید علائم بارداری چیست، علائم اولیه‌ای دارد که اگر  در شما وجود داشته باشد، نشان‌دهنده باردار بودن شما است. متأسفانه مدتی طول می‌کشد تا اثرات اولیه‌ی بارداری کاهش یابد. خیلی خود را ناراحت نکنید: زمانی که سه ماهه دوم شروع می‌شود، حس می‌کنید که انرژی دوباره گرفتید و غرق در زیبایی بارداری خواهید شد.