9 راه برای کمک به شیردهی

9 راه برای کمک به شیردهی

موضوعات مرتبط: اصول شیردهی | شیردهی خوابیده | نحوه درست شیردهی | طرز استفاده از رابط شیردهی | چگونه به نوزاد شیر دهیم | نحوه صحیح شیر دادن به نوزاد | شیردهی صحیح | پوزیشن های صحیح شیردهی | پوزیشن های مختلف شیردهی | شیردهی به نوزاد در شب | مدت زمان شیردهی به نوزاد

اگرچه فرآیند شیردهی کاملاً طبیعی است اما شیردهی برای برخی از مادران سخت است. نگرانی در مورد این که نوزاد چقدر غذا می‌خورد، چگونه سینه شما را می گیرد و درد در نوک سینه مواردی هستند که مادران را از شیردهی مأیوس می‌کند.

در حال حاضر ایرلند پایین‌ترین نرخ شیردهی در اروپا را دارد و تنها 55 درصد مادران ایرلندی زمانی که در بیمارستان هستند نوزادان خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند. این رقم پس از 4 ماه تا 16 درصد کاهش می‌یابد. این عدد در استرالیا 90 درصد و در ایالات متحده آمریکا 80 درصد است.

بدون توجه به این ارقام، پرسش این نیست که چرا رقم انقدر پایین است، سوال این است برای کمک به مادرانی که می‌کوشند نوزادان خود را با شیر خود تغذیه کنند، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. اگر چه کار دشواری است و راه‌حل کاملی وجود ندارد اما راحت تر کردن فرایند شیردهی یکی از بهترین کارهایی است که قبل از تولد نوزاد می‌توانید انجام دهید. چرا قبل از زایمان توصیه‌ها و ترفندهای لازم را یاد نگیریم؟

بالش شیردهی

با بالشت شیردهی و البته بازو نوزاد را ثابت نگه دارید. آن را روی تخت یا صندلی بگذارید تا اگر نوزاد شما شیر خواست، در دسترس باشد. استفاده از بالش شیردهی باعث می‌شود که پس از چند لحظه شیر دادن احساس خستگی و درد کمر نداشته باشید!

چای رازیانه (و غذاهای آماده دیگر)

مصرف چای رازیانه در طول شیردهی، مقدار تولید شیر را افزایش می‌دهد. بنابراین وقتی از بیمارستان به خانه می‌آیید یک بسته از آن بخرید و در خانه داشته باشید. شیردهی کالری زیادی از شما می‌گیرد. به ماردان توصیه می شود با آماده داشتن غذاهای حاضری «راحت باز شو» و مصرف آنها سطح انرژی خود را در زمان شیردهی حفظ کنند.

زمان بگذارید

برای یادگیری پروسه شیردهی وقت بگذارید و زمانی که در بیمارستان هستید از مامای خود در مورد شیردهی سؤال کنید. به یاد داشته باشید که هم برای شما و هم برای نوزاد شما این اولین بار است که وارد پروسه شیردادن و شیرگرفتن می شوید. ضمنا همه آدم ها با هم متفاوت هستند. برخی مادران سریع یاد می‌گیرند و برای برخی مادران هم زمان می‌برد. بنابراین وقت بگذارید، آرام باشید و از منابعی که در دسترس شما است، استفاده کنید.

مشاور تغذیه

بسیاری از مادران جدید وقتی برای شیردهی دچار مشکل می‌شوند به سراغ مشاور تغذیه می‌روند. این کار صحیح است و به همه مادران پیشنهاد می شود. نگران نشوید و سعی کنید در هفته اول پس از زایمان به مشاوره تغذیه مراجعه کنید و به طور منظم نیز این کار را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نقش بیشتر پدری

پدرها وقتش است که شروع کنید. مطمئن شوید که با 110 درصد سطح انرژی، غیر از زمان‌هایی که مادر به نوزاد شیر می‌دهد، در عوض کردن پوشک، شب‌بیداری‌ها و آماده‌سازی غذا کمک کنید. سعی کنید مسئولیت پدرانه خود را بپذیرید، با همسر خود مشورت کنید که چه زمانی کمک شما می تواند موثر باشد.

لباس شیردهی

به مادران توصیه می‌شود تا از لباس رو و زیر شیردهی استفاده کنند که به شکل قابل توجهی به تجربه‌ی شیردهی مادر کمک خواهد کرد.

استفاده از تجهیزات شیردهی

مکنده شیر، شیشه شیر و استریلیزه‌کننده بخرید تا شیر خود را در شیشه ذخیره کنید و برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. برای خودتان زندگی را راحت کنید. کرم نوک سینه برای جای گاز نوزاد را نیز فراموش نکنید.

زمانی را برای خودتان اختصاص دهید

غیر از اینکه ممکن است یک روز بخواهید بیرون از خانه باشید و پدر نوزاد برای آن روز شیر خشک به بچه بدهد، زمانی را به خود اختصاص دهید. مادر بودن تجربه شگفت‌انگیزی است اما غافلگیرکننده است. پس مهم است که از نظر فیزیکی و روحی خود را آماده کنید. اگر رفتن به آب گرم را دوست دارید، الان زمان مناسبی برای رفتن به آب گرم است.

خواندن کتاب

معمولا وقتی به نوزاد شیر می‌دهید، او به خواب می‌رود. داشتن یک کتاب خوب به شما کمک می‌کند تا  این زمان برای شما آرامتر و راحت‌تر باشد. علاقه‌مندان به تلویزیون هم می توانند به تماشای تلویزیون بنشینند!

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید