10 کالای ضروری که قبل از تولد نوزاد باید تهیه کنید

10 کالای ضروری که قبل از تولد نوزاد باید تهیه کنید

موضوعات مرتبط: وسایل ضروری نوزاد | ضروری ترین وسایل سیسمونی کودک | سیسمونی نوزاد | لیست سیسمونی ضروری نوزاد | لیست لباس نوزاد | وسایل بهداشتی نوزاد | وسایل مورد نیاز نوزاد هنگام تولد | لوازم ساك بيمارستان نوزاد | سیسمونی نوزاد

لگدهای کوچک نوزاد شما همیشه به یادتان می‌اندازد که به زودی نوزادی به خانواده شما اضافه می‌شود! اما نیازی نیست که سرمایه‌ی خود را خرج خرت و پرت نوزاد کنید ـ نکاتی در مورد خرج و خریدهای ضروری قبل از تولد نوزاد وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بودجه شما کفاف هزینه‌ها را بدهد.

ولین نکته ای که باید رعایت کنید این است که نوزاد شما کجا قرار است بخوابد. گزینه سنتی سبد نوزادی است اما اگرچه مزیت‌های بسیاری دارد. مثلاً قابل حمل است و برای خواب‌ روزهای اول پس از تولد عالی است اما  برای برخی از نوزادان تا هفته ششم مناسب است و بعد از آن برایشان کوچک می‌شود. برخی از نوزادان در هنگام تولد بسیار بزرگ هستند! ممکن است گهواره گزینه مناسب تری پیش از تولد به شمار می‌رود، چون تا شش ماهگی می‌تواند از آن استفاده کند. گزینه دیگر این است که از ابتدا نوزاد خود را در تخت بخوابانید. اگر تختخواب برای کودک شما کمی بزرگ است، تقسیم‌کننده تخت گزینه خوبی است. خرید تشک جدید برای نوزاد توصیه می‌شود.

وسایل حمل نوزاد

اغلب بیشترین سرمایه‌گذاری برای والدین در این بخش است و معمولا انتخابی گیج‌کننده و سرگردان‌کننده خواهد بود، اما جزء ضرریات پیش از تولد به حساب می‌آید. با رشد نوزاد کاربرد وسایل حمل آن نیز تغییر میکند ، معمولاً از کالسکه خوابیده به کالسکه نشسته تبدیل می‌شود و در نهایت به عنوان صندلی ماشین به کار خواهد رفت. با این وجود، گران هستند. گزینه ارزان‌تر کالسکه‌ای است که نوزاد به طور کامل در آن خوابانده شود (نوزادان زیر شش ماه باید در کالسکه کاملاً دراز بکشند). در زمان انتخاب وسیله‌ی حمل نوزاد به نیاز خود توجه کنید. آیا از کالسکه خوابیده استفاده می‌کنید؟ به اندازه و وزن آن برای باز و بسته کردن هم در هنگام خرید توجه کنید؟ آیا وسیله‌ای که امکان اتصال به صندلی ماشین را داشته باشد، دوست دارید؟ زمانی که نیازهای خود را مشخص کردید به دنبال گزینه ایده‌ال خود باشید.

صندلی ماشین نوزاد

اگر قصد دارید که خودتان با ماشین نوزاد را از بیمارستان به خانه ببرید، صندلی ماشین نوزاد اولین خرید ضروری است. نوعی را انتخاب کنید که صورت نوزاد رو به عقب باشد، استانداردهای امنیتی را داشته باشد و برای نوزاد تازه متولد شده مناسب باشد. قبل از تولد نوزاد جا زدن و درآوردن صندلی ماشین را تمرین کنید.

حمام نوزاد

حمام نوزاد از خریدهای ضروری نیست اما اگر برای حمام کردن نوزاد که بدن لیزی دارد، اضطراب دارید، چیز مفیدی خواهد بود. جایگزین‌های مناسبی برای حمام استاندارد وجود دارند که می‌توانند مفید باشند. اگر چه داشتن لگنی که بالا و پایین آن گود است، ضروری نیست اما برای شستشوی بدون دردسر نوزاد در روز‌های اولیه‌ی سودمند است.

صندلی نوزاد

صندلی نوزاد از لوازم ضروی به شمار نمی‌رود اما اهمیت صندلی یا راکر نوزاد فقط به این خاطر نیست که می‌توانید زمانی که کودک شما در حال غذاخوردن یا خوابیدن نیست، نوزاد را در آن قرار بدهید. صندلی دارای سیستم لرزش برای نوزادان بی‌قرار مفید خواهد بود. قیمت این صندلی از 20 یورو شروع می‌شود تا بیش از 100 یورو می‌رسد، پس به دنبال صندلی مناسب برای نوزاد خود باشید

مانیتور کودک

خبر خوب این است که تا زمانی که نوزاد در اتاق خود تنها نمی‌خوابد، نیازی نیست مانیتور نوزاد بخرید. مانیتور کمک می‌کند که اگر نوزاد مشکلی پیدا کرد، فوراً صدای او را بشنوید و باعث آرامش خاطر پدران و مادرانی می‌شود که نگران تنها گذاشتن نوزاد خود هستند. گزینه‌های آن شامل سیستم صوتی مستقیم، مانیتور ویدئویی و مانیتور صوتی است که دارای یک صفحه‌ی حسگر است و اگر حس کند که کودک در تنفس مشکل دارد، هشدار می‌دهد.

عوض کردن نوزاد

برخی والدین دوست دارند تا محلی را برای عوض کردن نوزاد اختصاص دهند، اما اگر فضا ندارید، اصلاً ضروری نیست. می‌توانید هرجایی پوشک نوزاد را عوض کنید، اما برای راحتی، می‌توانید تشک تعویض ساده تهیه کنید. قیمت پایینی دارد و تقریباً همیشه مورد استفاده است.

لباس نوزاد

اگرچه ممکن است وسوسه شوید که در زمان خرید لباس‌های کمی بزرگتر بخرید، به خاطر داشته باشید که او به سرعت رشد خواهد کرد و احتمالاً در روزهای اولیه‌ی تولد خود به خاطر راحتی از سرهمی استفاده خواهید کرد. به دنبال لباس 100 درصد کتان بگردید. کمد لباس ساده معمولاً شامل 8 تا 10 زیرپوش کشباف؛ 8 تا 10 سرهمی، 2 کلاه، 2 دستکش، 2 تا 3 ژاکت کشباف پشمی و 2 تا 3 پتوی نوزاد برای پیاده‌روی است. سایز نوزادان به سرعت تغییر می‌کند و بهتر است که تنها چند مورد لباس با سایز نوزادی داشته باشید و پول خود را برای خرید لباس‌هایی با سایز 0 تا 3 ماهگی اختصاص دهید.

خواب

هر تختی که برای کودک خود بگیرید به تشک و پتو هم نیاز دارد. پتوهای کتانی و مشبکی که نوزاد شما را بیش از حد گرم نکنند، مناسب خواهند بود. 4 تشک و 4 پتو کافی است. به یاد داشته باشید که می‌توانید با پتو نوزاد خود را قنداق کنید و بنابراین نیازی به پتوی قنداق جداگانه نیست مگر این که خودتون بخواهید. همانطور که نوزاد شما بزرگتر می‌شود، کیسه‌های خواب گزینه عالی هستند.

اسباب بازی نوزاد

نوزادان تا شش ماه به هیچ اسباب‌بازی نیاز ندارند ـ تنها به شما خیره می‌شوند و به شما گوش می‌دهند. اما اسباب بازی برای زمانی که شروع به بازی می‌کنند، سرمایه‌گذاری خوبی خواهد بود. زمانی که کودک ما بزرگ می‌شود از اسباب‌بازی‌ها لذت می‌برند و قابلیت های اسباب بازی او را تشویق به حرکت می‌کند. قیمت اسباب بازیها خیلی بالا نیست، پس نیازی نیست پول زیادی را برای آن بپردازید.

بعداً خرید کنید

اگر اولین نوزاد شما است، فهرست طولانی لوازم نوزاد اضطراب‌آور خواهد بود. اما به یاد داشته باشید که در یک زمان به همه‌ی آن‌ها نیاز نخواهید داشت. برای مثال، نوزاد شما تا 6 ماهگی به صندلی بلند نیاز ندارد. یا اگر سبد نوزاد یا تخت نوزاد دارید به تخت بزرگ نیازی ندارید. همچنین به خاطر داشته باشید که نوزاد شما تا 6 ماهگی با شما می‌خوابد، پس نیازی به آماده‌سازی و دکوراسیون اتاق بچه یا تخت خواب نیست. همچنین نیازی نیست تا زمانی که کودک قادر به حرکت نیست، خانه‌ی خود را برای کودک ایمن‌سازی کنید. البته تا چند ماه این توانایی را نخواهد داشت.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید