چند قلویی

چند قلویی

موضوعات مرتبط: احتمال چند قلویی | عوارض جانبی چند قلویی | تولد زودرس | حاملگی چند قلویی | احتمال چند قلویی با چند فولیکول | بارداری سه قلو | بارداری دوقلو | داروی گیاهی برای چند قلوزایی | علائم چند قلویی

چندقلویی به ندرت اتفاق می‌افتد، اما وجود دارد! تقسیم شدن یک تخمک بارور شده، دوقلوهای همسان را پدید می‌آورد. دوقلوهای همسان جفت مشترک دارند اما کیسه آب مجزا دارند. زمانی که دوقلوهای همسان نتوانند از هم جدا شوند، دوقلوهای به هم چسبیده نامیده می شوند.

دوقلوهای غیر همسان رایج‌تر هستند و دو تخمک بارور شده دارند. هر جنین، جفت و کیسه آب مخصوص خود را دارد. سه قلوها و یا بیشتر، ممکن است همسان، غیرهمسان و یا ترکیبی از هر دو باشند. اگر دوقلو باردار باشید در هفته 12 مشخص می‌شود. در مواردی که خود شما یکی از فرزندان دوقلو باشید یا قبلا IVF (پروسه تولید مثل آزمایشگاهی) کرده باشید و یا درمان باروری دیگر انجام داده باشید و یا اگر سن بالایی داشته باشید، در این صورت شانس دوقلو داشتن شما بیشتر می شود.

چندقلوها به معاینات بیشتری پیش از تولد نیاز خواهند داشت و سلامت شما باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. موادغذایی خاص یعنی فولیک‌اسید، کلسیم، آهن، پروتئین و موادغذایی ضرروی دیگر اهمیت بیشتری خواهند داشت. شما باید وزن بیشتری بگیرید. اگر قبل از بارداری وزن متعادلی داشتید، در این صورت باید بین 17 تا 25 کیلوگرم وزن بگیرید. همچنین باید بیشتر احتیاط کنید. به عنوان مثال فعالیت‌هایی مانند کار، سفر و فعالیت‌های فیزیکی را محدود کنید. دوره‌ی حاملگی برای چندقلوها هم متفاوت است؛ اگر دو قلو دارید، بارداری شما تا هفته 37 طول می‌کشد؛ برای سه‌قلوها دوره بارداری تا 34 هفته خواهد بود؛ و اگر چهارقلو دارید حدوداً 32 هفته خواهد بود.

عوارض جانبی چند قلویی

احتمال ابتلا به فشار خون بالا وجود دارد که اگر با پروتئین در ادرار همراه باشد، به پری‌اکلامپسیا تبدیل می‌شود. در این صورت ریسک ابتلا به کم‌خونی در شما افزایش خواهد یافت.

تولد زودرس

هرچه تعداد نوزادان بیشتر باشد شانس کمتری برای زایمان در زمان تعیین شده خواهید داشت. اگر نشانه‌های زایمان پیش از موعد را دارید، تزریق استروئید به افزایش سرعت رشد ریه های کودکان کمک خواهد کرد. بعضی از عوارض زایمان پیش از موعد وزن کم نوزاد و همچنین مشکلات تنفسی و گوارشی و اندام‌های شکل نگرفته نوزاد هستند.

زایمان با فواصل تأخیری

زایمان با فواصل تأخیری بدین معنی است که یکی از نوزادان پیش از موعد به دنیا می‌آید، در حالی که نوزاد یا نوزادهای دیگر می‌توانند به رشد خود در رحم ادامه دهند. البته این مسئله به ندرت رخ می‌دهد.

انتقال خون قل به قل می تواند در دوقلوهای همسان رخ دهد. رگ خونی جفت با سیستم‌های گردش خون نوزادان مرتبط است که موجب می‌شود یک نوزاد خون بسیار زیادی و دیگری خون بسیار کمی را دریافت کند. این مسئله نیاز به مداخله دارد و به محض این که فواید زایمان پیش از موعد بیشتر از مشکلات احتمالی باشد، زایمان انجام می‌شود.

در موارد سه ‌قلو به بالا معمولا سزارین پیشنهاد می‌شود. اما در مورد دوقلوها اگر نوزاد اول سرش رو به پایین باشد، زایمان واژینال اغلب امکان‌پذیر است. گاهی برای قل دوم سزارین نیاز است.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید