زایمان breech

زایمان breech

موضوعات مرتبط: مانور پینارد در زایمان بریچ | زایمان بریچ | انواع بریچ | پرزانتاسیون بریچ یعنی چه | چرخش جنین بریچ | تشخیص جنسیت جنین در حالت بریچ | بریچ یعنی چی | آیا جنین بریچ سالم است | درمان بریچ | وضعیت بریچ

وضعیت breech به این معنا است که نوزاد در رحم برعکس است یعنی پاهای نوزاد به سمت واژن و سر نوزاد به سمت بالا و قفسه سینه شما است. این مسئله در طول دوره بارداری شما مشکل‌ساز نیست ـ در اغلب موارد نوزاد شما  به راحتی در رحم حرکت خواهد کرد. اما در ماه هشتم، کمی سخت‌تر می‌شود. در این زمان نوزاد شما معمولاً در وضعیت vertex قرار می‌گیرد ـ که در آن سر جنین به سمت دهانه رحم قرار می گیرد و وضعیت مناسب برای زایمان است. در حدود 4 درصد نوزادان تا تاریخ زایمان در ضعیت breech باقی می مانند.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر نوزاد شما تا نزدیک زمان زایمان در وضعیت breech باقی ماند، پزشک یا مامای شما  به طور دستی سعی می کند تا نوزاد را حرکت دهد. آن‌ها با وارد کردن فشار آرام و ثابت به رحم سعی می کنند تا نوزاد را داخل رحم حرکت دهند. این کار همیشه مؤثر نیست و برخی نوزادان حرکتی نمی‌کنند و برخی دیگر دوباره به وضعیت قبلی خود بر می‌گردند.

اگر نوزاد در وضعیت breech باقی بماند چه می‌شود؟

این به این معنا است که باید عمل سزارین انجام دهید اما به شرایط دیگری نیز بستگی دارد. تولد با وضعیت breech معمولا طولانی تر و دشوار تر است زیرا نشیمنگاه نوزاد به اندازه سر برای تولد فشار وارد نمی‌کند.

مامای شما بهترین گزینه ممکن  را برای تولد سالم نوزاد شما بررسی خواهد کرد

دکتر قبل از تجویز سزارین چه مسائل دیگری را در نظر می‌گیرد؟

چیزهای بسیاری وجود دارند که باید قبل از تجویز سزارین در نظر گرفته شوند. از جمله وزن نوزاد و وضعیت دقیق آن. موارد زیر انواع مختلف وضعیت breech را بررسی می کند و نوع زایمان مناسب را پیشنهاد می دهد:

وضعیت Frank Breech

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که  قسمت انتهایی نوزاد شما نزدیک واژن قرار دارد و پاها به سمت صورت است. در این صورت زایمان از طریق واژن امکان‌پذیر است اما ممکن است از پنس جراحی استفاده شود.

وضعیت breech ناقص

این وضعیت زمانی رخ می دهد که یک یا هر دو پای نوزاد و یا زانوهای او نزدیک واژن باشد. در این صورت  زایمان از طریق واژن اغلب غیرممکن است و عمل سزارین مورد نیاز است.

وضعیت breech کامل

این مسئله زمانی رخ می‌دهد که پاهای نوزاد شما  به سمت پایین و ضربدری است. در این صورت زایمان از طریق واژن تقریباً غیرممکن است و عمل سزارین نیاز است.

سلب مسئولیت: ما در اینجا شما را راهنمایی کردیم، این اطلاعات به هیچ وجه جایگزین خدمات پزشکی نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید